Zamek w Świeciu nad Wisłą



Dziś, może w sposób lekko odbiegający od pozostałych wpisów, postaram się przybliżyć krótkie dzieje krzyżackiego zamku w Świeciu nad Wisłą (woj. kujawsko-pomorskie). Oczywiście zdjęć nie zabraknie. 






Na początek kilka niezbędnych informacji. 
- Zamek można zwiedzać w sezonie (maj-czerwiec) codziennie od godz. 10 do 18. 
- Wstęp do wnętrza zamku jest płatny - 4 zł bilet normalny (2 zł - ulgowy).
- Przybliżony czas zwiedzania zamku (zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz) trwa ok. 40 min.
- Dojazd do zamku jest oznaczony. Auto zaparkować można przy moście i podejść wałem lub na małym parkingu tuż przed zamkiem (parking bezpłatny).  






HISTORII SŁÓW KILKA


Datę końca budowy zamku ustala się na rok ok.1350, jednak prace budowlane ciągnęły się jeszcze do końca XIV w. W tamtych czasach warownia ta była uważana za kluczową w obronie południowej granicy krzyżackiego Pomorza Gdańskiego. Uzbrojona w 5 dział, 400 ołowianych pocisków, 2 duże bombardy z 48 kamiennymi kulami, niezliczoną ilością prochu stanowiła twierdzę nie do zdobycia. Do tego w 1377 roku wyposażono ją w broń palną. Zamek ten był tak dobrze broniony, że podczas wojny z krzyżakami w 1410 r, po bitwie pod Grunwaldem, nadal pozostał w rękach Zakonu (choć Polakom udało się zająć miasto). W myśl II pokoju toruńskiego w 1466 roku zamek został podzielony na dwie strefy; podzamcze zajęły wojska polskie, a część zasadnicza pozostała w rękach władz Torunia. Dopiero w 1520 roku został on oddany we władanie królewskich starostów. Zamek został zniszczony w 1655 roku podczas najazdów Szwedów. Nigdy nie wrócił już do dawnej świetności. Do zniszczeń przyczyniła się również II wojna światowa, podczas której pocisk artyleryjski uszkodził wieżę. Zamek zaczęto odbudowywać 1970 roku. Jest dostępny do zwiedzania od 30.06.2002 roku.






STAN OBECNY


Do naszych czasów zachowało się częściowo odbudowane skrzydło północne z wieżą i basztą północno-wschodnią. Przetrwały również krótkie fragmenty murów obwodowych. Do zwiedzania udostępniona jest wieża główna oraz wystawa machin oblężniczych, toporów, zbroi, kusz, włóczni, dzid. W zamku często odbywają się różne wystawy. Teren dookoła obfituje w zieleń i potencjalne miejsca piknikowe. 







1 komentarz: