Akwarium Gdyńskie









Weekend rozpoczęty, więc zamiast siedzieć w domu wyruszamy w podróż do podwodnego świata, gdzie czeka ponad tysiąc okazów morskich i wodno-lądowych. Poznamy niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych zakątków świata. Jedziemy do Akwarium Gdyńskiego (bilet ulgowy – 16 zł, normalny – 24 zł).








Obiekt podzielony jest na część muzealną oraz część z żywymi zwierzętami i roślinami, które mieszczą się w kilku salach. Kierunek zwiedzania jest ustalony odgórnie. Zaczynamy więc od części muzealnej, która prezentuje zbiory odpowiednio spreparowanych okazów flory i fauny morskiej. Liczne plansze i płaskorzeźby przedstawiają w sposób poglądowy różnorodne wiadomości związane z życiem morza oraz eksploatacją jego zasobów. Ekspozycje muzealne są stałe i prezentowane w dwóch głównych salach wystawowych: Sali Bałtyckiej i Sali Dydaktycznej. Ponadto na półpiętrach umieszczone są ekspozycje ścienne ukazujące plansze i płaskorzeźby przedstawiające gady, ptaki i ssaki morskie.




Zwiedzanie rozpoczynamy od Sali Dydaktycznej, która  mieści się na II piętrze budynku. Oglądamy w niej okazy ryb, gadów, ptaków i ssaków morskich. Ekspozycje ścienne przedstawiają technikę badań, penetracji i eksploatacji mórz i oceanów, a także anatomię, morfologię i ekologię zwierząt. Naszą uwagę przyciągają także diagramy ukazujące świat roślinny i zwierzęcy Morza Sargassowego, Antarktydy, raf koralowych i zarośli mangrowych. Zafascynowani spreparowanymi okazami nie możemy doczekać się żywych.





Jednak przed nami kolejna sala muzealna – Sala Bałtycka. Znajdujemy się teraz na piętrze III. W sali tej najciekawszym elementem jest centralnie umieszczona mapa plastyczna przedstawiająca ukształtowanie dna Bałtyku. Ponadto znajdują się tu takie ekspozycje jak „Bałtyk wczoraj i dziś”, „Ratujmy nasz Bałtyk” oraz „Flora i fauna Bałtyku”. Są tu również okazy największych ryb spotkanych w naszym morzu. Ich rozmiar robi na nas ogromne wrażenie.


Ponownie wchodzimy na piętro II, gdzie znajduje się sala Na Styku Wody i Lądu. W zbiornikach będących połączeniem akwarium i terrarium eksponowane są już żywe zwierzęta wodno-lądowe, głównie różne gatunki gadów, ale także i ryby. Naszą uwagę przykuwa tutaj węgorz elektryczny, a dokładniej dźwięk jaki wydaje przy poruszaniu. Spotykamy tutaj także najmniejszego krokodyla świata, żółwiaka chińskiego i żółwia jaszczurowatego. W każdym zbiorniku widzimy charakterystyczną roślinność dla danego regionu.







Podążając zgodnie z kierunkiem zwiedzania schodzimy na I piętro, gdzie znajduje się  pomieszczenie o nazwie Rafa Koralowa, w której można zobaczyć największą żywą rafę w Polsce. W największym zbiorniku na tym poziomie o pojemności 3000 l, można podziwiać kilkadziesiąt gatunków koralowców twardych, korale miękkie oraz zwierzęta bezkręgowe, jak np. przydacznie, strzykwy czy rozgwiazdy. Prezentowane tutaj ryby raf koralowych zachwycają nas niezwykłymi kolorami i bogactwem kształtów. Widzimy tu m.in. skrzydlice, błazenki, nadymki, garbiki, plataksy, ryby pokolcowate i ustikowate, mureny i wiele, wiele innych gatunków.






 



























 
 
























Przechodzimy do kolejnej sali – Ciemnej Sali Wodnych Zwierząt Świata. Tutaj prezentowane są rozmaite zwierzęta zamieszkujące zimne głębie oceanu, przybrzeżne wody Atlantyku i Indopacyfiku, a także Morze Bałtyckie. Największą popularnością wśród prezentowanych tutaj zwierząt cieszy się rekin rafowy czarnopłetwy oraz ośmiornica olbrzymia, która przy okazji wpuszczenia na ekspozycję otrzymała imię Karolina.









Schodzimy dalej na dół i docieramy do sali zwanej Świat Amazonii. Ogromne ekrany akrylowe sprawiają, jakbyśmy razem z tymi stworzeniami przebywali pod wodą. Cztery zbiorniki są tylko do połowy wypełnione wodą. Dzięki temu oglądamy zwierzęta w naturalnym środowisku Ameryki Południowej, wśród roślinności porastającej tamte tereny. Na dodatek, płaszczką można przyglądać się bezpośrednio z góry, bowiem płyta osłania tylko podwodną część zbiornika. W największym zbiorniku widzimy dwie anakondy zielone. W kolejnych zbiornikach widzimy drapieżne arowany, które przepływają tuż przed naszymi oczyma, gotowe w każdej chwili wyskoczyć z wody, aby pochwycić zdobycz. Przyglądamy się również stadu krwiożerczych piranii czerwonych, które bacznie obserwują otoczenie. 












Myślimy, że to już koniec atrakcji. Jesteśmy w błędzie. Przed nami jeszcze jedna sala – Sala Mokra, w której znajduje się zbiornik dotykowy. Przyglądamy się tu rybom a nawet możemy je pogłaskać. Każdy sprawdza, która ryba jest gładka, a która szorstka. Przy wyjściu czeka nas jeszcze wystawa muszli obfitująca w wiele różnokształtych i różnobarwnych eksponatów. Można również zaopatrzyć się w pamiątki.

 

2 komentarze:

  1. Ty chyba chodziłaś z notesem i to notowałaś co? W życiu bym tego nie spamiętał:P Kilka uwag. Ładne zdjęcia:) podobają mi się bardzo. Filmik o oceanarium ma fantastycznie pompatyczną muzykę:P Informacje rzetelne ale podane trochę zbyt "sterylnie", zupełnie jakbym czytał informator dla zwiedzających:) Przydałby się troszkę luźniejszy styl:) ale oprócz tego to nie mam zastrzeżeń!

    OdpowiedzUsuń
  2. 39 years old Assistant Media Planner Alessandro Portch, hailing from Dolbeau enjoys watching movies like Baby... Secret of the Lost Legend and Sculpting. Took a trip to Kenya Lake System in the Great Rift Valley and drives a Ferrari 250 LM. Jej komentarz jest tutaj

    OdpowiedzUsuń